A
Abdukce – Pohyb, při němž dochází k odtažení končetiny směrem od těla.
Abduktor – Sval odtahující končetinu směrem od těla.
Addukce – Pohyb, při němž dochází k přitažení končetiny směrem k tělu.
Adduktor – Sval přitahující končetinu směrem k tělu.
Antagonistické svaly – Svaly ustavené v párech, aby vykonávaly flexi a extenzi kloubu: jeden z páru se obvykle smršťuje za účelem ohnutí kloubu, druhý kvůli jeho narovnání.
B
Balanční deska – Náčiní používané při tréninku stability, díky kterému se dosahuje zvýšené rovnováhy a stability středu.
Balanční disk – Jednoduchý nafukovací disk, používaný ve cvičeních na zvýšení stability.
Balanční půlmíč – Náčiní pro trénink stability, které se skládá z poloviny gymnastického míče a balanční podložky.
Bederní – Mající souvislost se spodními zády.
Bederní páteř – Pět obratlů ve spodní části zad.
Bedna – Náčiní, které Ize využít pro vnesení dimenze výšky do cviků, díky čemuž dojdek výraznějšímu zapojení středu.
BMI (Body Mass Index) – Míra tělesného tuku, vycházející z výšky a váhy. Představuje užitečné měřítko, měla by se však používat obezřetně, zvláště u sportovců a jiných lidí se značným množstvím svalů.
Boční flexe – Viz laterální flexe.
Bránice – Sval oddělující hrudní dutinu od břišní.
C
Core (anglický název pro hluboký stabilizační systém, zkr. hss) – Část těla mezi spodkem žeber, kyčlemi a hýžděmi. Stabilizuje hrudní koš a pánev a udržuje sílu, stabilitu a pohyblivost páteře. Základna všech tělesných pohybů, poskytuje silovou osu pro kinetický řetězec a přispívá k udržování správného držení těla.
Cvičení na zvýšení pohyblivosti – Cvičení, jejichž cílem je usnadnit pohyb kloubů či pomoci fyzioterapeutovi se stanovením stupně rehabilitace.
Cvičení na zvýšení stability – Cvičení začleňující prvek nestability, jako je nestabilní plocha, za účelem rozvoje stabilizátorů středu.
Činka – Druh volné váhy, složený z tyče a kotoučů na obou stranách, dostatečně dlouhý, aby se dal držet úchopem na šíři ramen. Kotouče mohou být trvale připevněny anebo snímatelné, umožňující nastavování váhy.
Čtyřhranný sval bederní – Sval středu ve spodní části trupu, uplatňující se při laterální flexi.
D
Diastáze – Zdravotní obtíž vyskytující se u těhotných žen, při které se části přímého svalu břišního začnou oddělovat podél středové fascie.
Dorzální – Zadní část či povrch, v protikladu k ventrální neboli přední.
Dril – Cvičná verze pohybu či schopnosti vyžadované při sportu či jiné činnosti a zpravidla vykonávaná jako součást tréninku za účelem zlepšení techniky.
Dynamické cvičení – Aktivita, při které dochází k pohybu svalů a kloubů.
E
Extenze – Akce způsobující natažení. Protiklad flexe.
Extenzor – Sval, jehož funkcí je zvyšování úhlu v kloubu – například narovnávání lokte. Obvykle pracuje ve dvojici s flexorem.
F
Facetový kloub – Malý kloub, spojující sousední obratle, čímž poskytuje páteři stabilitu.
Fascie – Část pojivové tkáně mezi jednotlivými svaly.
Fixační svaly – Viz neutralizéry.
Flexe – Dochází k ní při smrštění svalu a současném ohybu končetiny; protiklad extenze.
Flexor – Sval, jehož funkcí je snižování úhlu v kloubu – například obýbání lokte. Obvykle pracuje ve dvojici s extenzorem.
Frontální rovina – Též známá jako „koronální rovina”, rozděluje tělo vertikálně na přední a zadní část.
G
Gymnastický míč – Velký nafukovací míč používaný při cvičeních na zvýšení stability.
H
Hluboko položené svaly – Svaly umístěné pod povrchovými svaly.
Homeostáza – Proces, jehož pomocí tělo reguluje své vnitřní prostředí, aby podmínky zůstaly stabilní a neměnné.
Hrudní – Vztahující se k oblasti hrudníku a zad umístěné mezi krční a bederní oblastí.
Hrudní páteř – Nejdelší úsek páteře tvořený prostředními 12 obratli.
Hyperextenzní lavice (GHD) – Náčiní určené k procvičování hýžďových svalů a hamstringů.
Hypermobilní kloub – Kloub, který drží pohromadě jen volně, buď protože vazivo je přirozeně povolené, nebo v důsledku přetížení.
Hypomobilní kloub – Kloub, jehož rozsah pohybu je menší než by měl být. To může být způsobeno zkrácením svalu, který se váže na daný kloub nebo ho křižuje.
Hýžďové svaly – 3 svaly tvořící hýždě: velký, střední a malý sval hýžďový.
I
llio-sakrální skloubení – Dva klouby, umístěné ve spodní části zad na obou stranách páteře mezi kostí křížovou a iliem (kostí kyčelní).
Iliotibialní dráha (ITB) – Skupina tuhých vláken na vnější straně stehna, jejímž hlavním úkolem je stabilizace při běhu.
Intervalový trénink – Forma tréninku, při které se střídají fáze výkonu o téměř maximální intenzitě s fázemi odpočinku či méně náročné zátěže, jako je třeba svižná chůze či jogging.
Izometrický pohyb – Termín používaný pro situace, kdy svaly sice pracují, ale příliš se nesmršťují – například když tlačíte proti nehybnému objektu či odoláváte vnější síle.
Izotonický – Trénink, při kterém svaly pracují proti konstantnímu odporu, aby se smrštily, zatímco odpor zůstává stejný.
J
Jednoručka – Druh volné váhy, složený z tyče a kotoučů na obou stranách a konstruovaný pro zvedání v jedné ruce. Kotouče mohou být trvale připevněny a nebo snímatelné, umožňující nastavování váhy.
K
Kegelovy cviky – Cviky zaměřené na zvýšení síly svalů za účelem prevence či nápravy problému, jakým je třeba inkontinence. Cviky obvykle zahrnují opakovanou kontrakci a uvolnění svalů pánevního dna.
Kettlebell – Ruční volná váha z kovu připomínající kouli s držadlem, často používaná v plyometrickém silovém tréninku.
Kinetický řetězec – Kinetický řetězec je pohybový systém, skládající se z myofasciálních (svalových), artikulárních (kloubových) a nervových (motoric- kých) komponent. Každá z nich závisí na ostatních.
Kondiční příprava – Cvičební program určený ke zvýšení výkonu či k přípravě na sportovní akci.
Kost křížová – Kost trojúhelníkovitého tvaru tvořená 5 srostlými obratli, spojuje bederní páteř a kostrč.
Krční – Související s oblastí šíje.
Krční páteř – Prvních 7 páteřních obratlů umístěných bezprostředně pod hlavou.
Kyfóza – Zakřivení páteře dozadu, které při nadměrném prohnutí vede k ohnutí či zakulacení zad. Vyskytuje se zároveň se zvětšenou lordózou.
Kyselina mléčná – Odpadní produkt anaerobické respirace. Shromažďuje se ve svalech při intenzivní zátěži a je zodpovědná za chemické procesy způsobující svalové křeče.
L
Laterální – Umístěný na stranách těla.
Laterální rovina – Pohyb ze strany na stranu.
Laterální flexe – Boční pohyb páteře anebo středu, také úklon či lateroflexe. Též známa jako boční flexe.
Lehy-sedy – Běžný cvik na flexi podobný zkracovačkám, při němž dochází ke zvednutí horní části těla z podlahy směrem ke spodní části těla, obvykle s oběma chodidly na podlaze a ohnutými koleny.
Lordóza – Zakřivení páteře dopředu. Často se vyskytuje zvětšené prohnutí, což je běžný problém s držením těla, který se projevuje nadměrným prohnutím páteře v bedrech. Vyskytuje se zároveň se zvětšenou kyfózou.
M
Malý sval hýžďový – Malý sval hýžďový je nejmenší sval hýždí, nachází se pod středním svalem hýžđovým, se kterým spolupracuje na odtahování stehna.
Medicinbal – Těžký míč, často používaný v plyometrickém posilovacím tréninku k vybudování výbušné síly.
Metabolismus – Souhrn všech chemických procesů v těle. Zahrnuje anabolismus (tvorba sloučenin) a katabolismus (rozklad sloučenin).
Most – Běžný cvik na izometrickou sílu těla, při němž dochází ke zvedání těla, aby bylo od ramen po kolena v jedné linii, přičemž chodidla a ramena zůstávají na podlaze.
N
Neutralizéry – Též známé jako spolupůsobící či fixační svaly, pomáhají vyrušit nadbytečné pohyby jiných svalů, aby zajistily, že se tyto pohybují správně.
Neutrální poloha páteře – Poloha páteře s významem pro držení těla, ve které páteř není zcela rovná, ale je zlehka esovitě prohnutá.
Neutrální pozice boků/pánve – Pozice pánve s významem pro držení těla, spočívá v rovņoměrném vyvážení vzhledem k páteři a stehenním kostem.
O
Ohybače kyčlí – Ohybače se nacházejí na vnitřní straně kyčlí a řídí jejich flexní pohyby.
P
Pánevní dno – Oblast svalů umístěná na spodní straně břišní dutiny a spojená s pánví.
Pěnový válec – Válcové náčiní z husté pěny používané ve cvičeních na zvýšení pohyblivosti – zvláště při automasáži napjatých svalů.
Plyometrie – Cvičení, jejichž cílem je zvýšit výbušnou rychlost a sílu pohybů tréninkem rychlejší a mocnější svalové kontrakce.
Pohyblivost středu – Pohyb páteře a kyčlí.
Pokluzná deska – Hladká deska s nastavitelnými bočními hranami na obou koncích, používaná ve cvičeních na zvýšení stability.
Povrchové svaly – Svaly umístěné poblíž povrchu tela, často je Ize spatřit přes kůži u lidí s malým množstvím tuku.
Prkno – Izometrické cvičení na zvýšení síly středu, při němž je tělo drženo v rovné, nehybné pozici. Nejběžnější formou je poloha, v níže je tělo horizontálně a váha těla spočívá na předloktí, loktech a špičkách nohou.
Propriorecepce – Termín používaný k popisu informace, jež má původ ve svalech, vazech, šlachách a kloubech a je poslána prostřednictvím nervového systému do mozku, aby ho informovala o poloze a pohybu těla.
Příčný sval břišní – Tento hluboko položený sval obepíná břišní dutinu a jako opasek drží svaly středu pohromadě.
Přímý sval břišní – „Pekáč buchet” na přední straně břicha, využívaný při flexních pohybech.
R
Rehabilitace – Proces zotavení ze zranění, často za asistence odborníků na sportovní lékařství, jako jsou fyzioterapeuti.
Rotace – Kruhový či částečně kruhový pohyb okolo středového bodu. Výrazná rotace částí těla se uplatňuje v mnoha sportech, například v golfu, boxu, hodu diskem či kladivem.
Rozehřátí – Sada cvičení o nízké intenzitě, která připravuje tělo na zátěž středně náročnou stimulací srdce, plic a svalů. Obvykle sem spadá kombinace dynamických cvičení a kardiovaskulární zátěže o nízké intenzitě.
Římská lavice – Cvičební náčiní, které umožňuje flexi v kyčlích s podporou nohou.
S
Sagitální rovina – Rovina procházející prostředkem těla. Pohyb po sagitální rovině znamená pohyb doprava a doleva.
Scapula – Jiný výraz pro lopatku.
Sensorimotorický – Vztahující se k procesům a aktivitám zahrnujícím komunikaci mezi mozkem a svaly prostřednictvím nervů.
Série – Stanovený počet opakování cviku zařazeného do tréninku.
Skolióza – Zdravotní obtíž představující zahnutí páteře do strany. Může způsobit problémy s držením těla, dýcháním a chůzí.
Stabilita středu – Ovládání polohy a pohybu střední části (trupu).
Stabilizátory – Malé svaly v blízkosti páteře, které drží obratle na svém místě.
Statická cvičení – Viz izometrický pohyb.
Střed těla (nebo jen Střed) – Zjednodušený a často používaný výraz pro core, který laikům lépe přiblíží procvičovanou část těla.
Střední sval hýžďový – Druhý největší sval v hýždích, leží mezi velkým a malým svalem hýždovým, s nímž spolupracuje na abdukci stehna.
Střecha – Běžné cvičení na flexi, při němž dochází k ohýbání těla v kyčlích, zatímco nohy i vrchní část těla zůstávají narovnané.
Sval rozeklaný – Svaly v páteři stabilizující klouby.
Šlacha – Druh pojivové tkáně napojující svaly na kosti a přenášející sílu svalové kontrakce na kosti.
T
Technika – Držení těla při vykonávání cviků. Dobrá – či správná – technika zajišťuje, že cvičení je maximálně efektivní, a pomáhá předcházet zraněním.
Transverzální rovina – Rovina protínající tělo horizontálně v oblasti břicha.
V
Válec břišní dutiny – Pás svalů a fascií okolo spodní části trupu, který tvoří sval rozeklaný, příčný sval bříšní, bránice a pánevní dno.
Vazivo – Tuhá a vláknitá pojivová tkáň, která drží pohromadě kosti v kloubech.
Velký sval hýždový – Největší a nejvíce na povrchu umístěný sval ze tří hýžďových svalů.
Ventrální – Přední část či povrch, jako protiklad k dorzální (zadní).
Volná váha – Závaží – obvykle činka nebo jednoručka – které není připojené k lanu nebo ke stroji.
Vzpřimovač – Sval zvedající část těla.
Vzpřimovač trupu – Skupina svalů probíhajících po celé délce páteře, která poskytuje oporu při její flexi a extenzi. Rovněž se zapojují při stabilizaci páteře vůči bočním pohybům.
Z
Zapojení středu – Proces „probuzení” hlubokého stabilizačního systému, kdy dojde ke správnému vyladění spolupráce jeho svalů a k přiřazení správných svalů k jednotlivým pohybům.
Závěsné popruhy – Náčiní pro trénink stability, které se zavěsí za úchyt či jiné stabilní vybavení tělocvičny a do kterého se zavěsí jedna či více končetin, aby tak došlo ke zvýšení náročnosti cviku.
Zevní šikmé svaly břišní – Povrchové svaly nacházející se na obou stranách přímého svalu břišního. Mají význam při rotačních pohybech a laterální flexi středu. Spolu s hlubokými šikmými svaly břišními napomáhají stabilizaci páteře vůči laterálním tlakům.
Zklidnění – Fáze nenáročného cvičení a protahování po tréninku, jejímž účelem je přivést tělo do stavu před zátěží.
Zkracovačky – Běžný cvik na flexi podobný lehům-sedům, při němž dochází ke zvednutí horní části těla z podlahy směrem ke spodní části těla.
Více se dočtete ve zdroji: Dorling Kindersley Limited – Core trénink. 1. vyd. Praha: Slovart s.r.o., 2014. 224 s. ISBN 978-80-7391-851-4
Sledujte mě také na sociálních sítích: