Asi před 5 lety jsem pocítil, co obnáší pravá bolest zad. Vždy jsem byl zvyklý sportovat a pohyb jsem bral jako přirozenou součást svého života. O to míň jsem se však soustředil na protahování. A právě to se mi vymstilo. Jednoho dne, když jsem si šel zahrát tenis, jsem si při rotaci do backhandu „urval“ záda. Co přesně se stalo vlastně do dneška nevím. Vím jen to, že jsem nastoupil do dlouhého procesu rehabilitace přes různá zařízení typu soukromých maserů a fyzioterapeutů, až po specializované rehabilitační lékaře. Občas něco pomohlo, ale většinou se bolest vracela.
Asi po 4 letech od počátku problému dostávám kontakt na Pavla. Kluka, co začíná svojí kariéru v rehabilitačním centru MUDr. Richarda Smíška, a který se později rozhodne začít pracovat na vlastní pěst. Asi nejpodstatnější rozdíl mezi všemi těmi „odborníky“ a Pavlem je v tom, že u Pavla se neřeší důsledek bolesti, ale jde se po jeho příčině. Co je však ještě daleko podstatnější, u Pavla se mimo jiné naučíte znovu držet své tělo rovně. Pod jeho vedením budete pravidelně cvičit a mnozí z Vás si jistě začnou uvědomovat, že špatně stojí, špatně chodí, a někteří zjistí, že i špatně dýchají. Ale co si možná v průběhu Vaší spolupráce s Pavlem uvědomíte nejvíce je to, že aktivní a disciplinovaní musíte být zejména Vy!! Pavel Vám podá pomocnou ruku, bude Vás vést a naučí Vás techniky správné chůze, dýchání a správného držení těla, které Vás zbaví bolesti zad, ale pokud Vy sami nebudete aktivní, nic se nezlepší.
Já sám s Pavlem již nespolupracuji. Odstěhoval jsem se mimo Prahu, a tak jeho služeb již nemohu nadále využívat. A možná už jeho služby ani nepotřebuji. Pavel mi totiž dal to nejdůležitější, co člověk potřebuje, znalost toho, jak moje tělo funguje a znalost cvičení, které skutečně pomáhá.
Kdybyste mi položili otázku, jak dlouho a kolik hodin by měl člověk ve spolupráci s Pavlem Kroisem absolvovat, tak Vám nedokáži jednoznačně odpovědět. Těm z Vás, kteří jsou zvyklí sportovat, jsou učenlivý a projeví trenérovi maximální důvěru, budou stačit i dva měsíce po dvou hodinách týdně. Ti, co mají problém, že se špatně motivují k pravidelnému pohybu, tam je zřejmě zapotřebí spolupráce dlouhodobější.
Asi Vás bude zajímat, jak jsem dopadl já? Musím se přiznat, že každé ráno necvičím. Ale pravidelně se protahuji, když provozuji jakýkoliv sport. A co je nejdůležitější? Kdykoliv se mi teď ozývá bolest zad, už vím, jak si od ní pomoci. Vím, jaké cviky zvolit, a který sval uvolnit. A to je to, o co tu vlastně jde.
Závěrem bych chtěl říct, že je mi velmi líto, když vidím různá rehabilitační zařízení, které si Vás položí na lehátko jako kus špeku a snaží se Vás přesvědčit, že Vám od bolesti pomohou. Blbost!! Vy musíte najít příčinu bolesti a pak se jí musíte snažit odstranit. A s tím Vám Pavel rozhodně pomůže. Tedy pokud se Vy sami rozhodnete, že si necháte pomoci a aktivně k tomu přispějete.
Takže já mohu trenéra Pavla Kroise jednoznačně doporučit všem, kteří se sebou chtějí něco dělat. Všem ostatním, kteří pouze čekají, že za ně problémy vyřeší druzí, těm přeji hodně štěstí v nekonečném koloběhu nejrůznějších rehabilitací a fyzioterapií.
Petr S.
A jak hodnotím spolupráci s Petrem já?
Spolupráci s Petrem jsme začali na konci července 2016. Dostal na mě kontakt na doporučení, z čehož mám vždy největší radost. Několik let ho trápila velká bolest zad v bederní oblasti, a to především po tenisovém zápase. Petr je nadšený sportovec, věnuje se nejen tenisu, ale také rád běhá, občas zajde do fitka atd. Bolest zad se u něho však postupně stupňovala tak, že mu začala narušovat běžný život (spánek, běžnou chůzi..). Rád bych podotknul, že Petrovi je teprve 38 let, a už v tomto věku se potýkal s takovou bolestí zad, kdy si po tenisovém zápase nemohl zavázat ani tkaničky u bot. To už je moment, kdy bolest člověka limituje v běžných situacích a je potřeba se nad tím zamyslet a něco změnit. Možná právě tyto momenty dovedly Petra ke mně.
Po úvodní diagnostice celého těla mi předložil lékařskou zprávu, kterou jsem konzultoval s lékařem, se kterým dlouhodobě spolupracuji. Lékařský verdikt zněl: vyklenutý a snížený meziobratlový disk (ploténka). V rámci diagnostiky jsme s Petrem vyplnili také dotazník. Zajímala mě jeho sportovní minulost, prodělané úrazy atd. Z rozhovoru a diagnostiky jasně vyplynulo, že jeho tělo je přetížené vlivem špatného pohybového vzoru hraných úderů, které můžete vidět na videu. Největší problém u Petra byl v tom, že údery byly hrané mimo osové postavení. To mělo za následek, že rotační pohyb konaly nesprávné svaly (vzpřimovače páteře), které se přetížily a vytvářely tlak v bederní oblasti na meziobratlové ploténky a ty svaly, které měly být naopak dominantní bohužel nebyly (šikmé břišní svaly). Tenis touto nesprávnou technikou hrál přibližně 13 let, navíc nijak nekompenzoval zvýšenou pohybovou aktivitu a sedavý způsob zaměstnání. Není tedy divu, že tělo mu jednoho dne řeklo dost. I tak mě ale nepřestává fascinovat, jak dlouho a jakou zátěž naše tělo vydrží.
Petr to zhodnotil velice výstižně. Rád člověku ukážu směr, doporučím mu, co by bylo vhodné dělat, ale práci musí odvést on sám!! Musí si najít motivaci a právě bolest bývá často nejlepší motivací u řady mých klientů.
Pak je samozřejmě druhá skupina lidí, které nic nebolí, ale i přesto vidím, že mají chybné držení těla, a že by ho chtělo opravit, jinak se mohou za několik let ozvat různé bolesti pohybového aparátu. Na prevenci však lidé bohužel příliš neslyší. Zatím je nic nebolí, takže nemají důvod se svým tělem začít něco dělat.
Poslední skupina lidí je asi ta nejextrémnější. Tito lidé mají velké bolesti, vědí o tom, že existuje nějaké speciální cvičení, které by jim od bolesti pomohlo dlouhodobě, ale jsou příliš líní (často slýchám slovo zaneprázdnění!!) na to, aby si od bolesti pomohli jinak, než tím nejjednodušším způsobem – pojídáním prášků na bolest, nebo obstřiky a kapačkami v nemocnici. Rozumím tomu, že dnes je uspěchaná doba, kdy chce každý všechno a hned, ale je třeba mít na paměti, že injekce/prášek uleví od bolesti sice téměř okamžitě, ale na jak dlouho?
Pravidelným a účelným cvičením 15 min denně poznáte svoje tělo a vyřešíte bolest dlouhodobě!!
Jakou cestou se vydáte Vy?
Sledujte mě také na sociálních sítích: